Polanów On-line Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Dołącz do nas na facebooku Obserwuj nas w Google Plus Dołącz do nas na twitterze Dołącz do nas na YouTube Kanały RSS Kontakt z nami
wtorek, 12 grudnia 2017 r. 346 dzień roku
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Urzędu Miejskiego w Polanowie
Gminny System Powiadamiania
Gminny Portal Mapowy
RCL - Rządowe Centrum Legislacji
Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego
Pojedynczy Punkt Kontaktowy
CEIDG
Narodowe Siły Rezerwowe
Wiadomości » Aktualności
Pomoc prawna i porady prawne w 2016 roku
Wtorek, 19 stycznia 2016 (11:28:53)
5 sierpnia 2015r. Sejm RP uchwalił ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Celem ustawy jest stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Zgodnie z ustawą zadanie z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej powierzono do realizacji powiatom jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, które realizowane jest od stycznia 2016r.
 
Gmina Polanów zawarła porozumienie z Powiatem Koszalińskim w celu utworzenia w Polanowie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, który funkcjonuje od 1 stycznia 2016r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Polanów, ul. Wolności 7.
 
Punkt jest czynny w każdy wtorek i piątek w godz. od 8.00 do 12.00.

 


Nieodpłatna pomoc prawna jest świadczona przez adwokata lub radcę prawnego.

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana na warunkach w/w ustawy przysługuje (na etapie przedsądowym):
• młodzieży do 26. roku życia,
• osobom fizycznym, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
• osobom, które ukończyły 65. lat,
• osobom posiadającym ważną Kartę Dużej Rodziny,
• kombatantom,
• weteranom,
• zagrożonym lub poszkodowanym katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw: podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, prawa celnego, dewizowego i handlowego, a także związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania rozpoczęcia działalności.

W Gminie Polanów bezpłatne porady prawne funkcjonują z inicjatywy Burmistrza Polanowa Pana Grzegorza Lipskiego od początku 2015r. Radca prawny dyżuruje raz w miesiącu, w godz. 10.00-12.00, a zainteresowane osoby mogą zapisać się na listę w Urzędzie Miejskim w Polanowie pod nr tel. 94 348 03 56.

W 2016r. bezpłatne porady prawne w Urzędzie Miejskim w Polanowie będą kontynuowane zwłaszcza, że ustawowa nieodpłatna pomoc prawna realizowana przez powiaty przysługuje określonej grupie osób.
 
WYKAZ PUNKTÓW I HARMONOGRAM NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W POWIECIE KOSZALIŃSKIM

Zapraszamy do korzystania z pomocy prawnej.

Szczegółowe informacje na temat nieodpłatnej pomocy prawnej dostępne są na stronie http://www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl

 

Cofnij Drukuj RSS - Wiadomości