Polanów On-line Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Dołącz do nas na facebooku Obserwuj nas w Google Plus Dołącz do nas na twitterze Dołącz do nas na YouTube Kanały RSS Kontakt z nami
czwartek, 13 grudnia 2018 r. 347 dzień roku
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Urzędu Miejskiego w Polanowie
Gminny System Powiadamiania
Gminny Portal Mapowy
RCL - Rządowe Centrum Legislacji
Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego
Pojedynczy Punkt Kontaktowy
CEIDG
Narodowe Siły Rezerwowe
Nasza gmina
Turystyka
Poniedziałek, 26 lutego 2007 (23:05:18)
Warto zobaczyć w Polanowie

Czerwony Most - 120-metrowej długości stalowy most nad rzeką Grabową, na rozebranej przez Rosjan w roku 1945 linii kolejowej Polanów - Korzybie.

Kościół Wniebowzięcia NMP - najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą. Wybudowano ją na miejscu kościoła spalonego podczas pożaru w 1736 r. W roku 1850 przeprowadzono przebudowę kościoła, znacznie go powiększając. Wewnątrz zachowały się boczne balkony oraz neogotycki ołtarz główny i kropielnice. Interesująca jest też tarcza herbowa Wranglów, zawieszona na ścianie południowego chóru oraz epitafia Fryderyka i Eleonory Wranglów, pochowanych w roku 1805. Przy ul. Sławieńskiej znajduje się kościół filialny, otwarty w roku 1912 dla nielicznej wówczas polanowskiej parafii katolickiej.

Święta Góra (156 m n.p.m.) położona jest 2 km na południowy zachód od miasta, w pobliżu siedziby nadleśnictwa. Na początku XIV stulecia zakonnicy wybudowali tu kaplicę z obrazem Matki Boskiej. Cudowny wizerunek i uzdrawiające właściwości wody ze źródła u podnóża góry ściągały tu setki pątników. Po zwycięstwie reformacji ruch pielgrzymkowy do Polanowa trwał do końca XVI wieku. Z czasem kaplica zawaliła się. Dziś jeszcze znaleźć można kawałeczki gotyckich cegieł, miejsce po fundamentach ukazuje wielkość dawnego kościółka. W 1996 r. teren Świętej Góry stał się własnością kościoła, a w 1999 r. rozpoczęto budowę franciszkańskiego centrum pielgrzymkowego. Kamień węgielny pod tę budowlę poświęcił w Pelplinie papież Jan Paweł II (podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.). Oznakowano już i postawiono kapliczki na trasie pielgrzymkowej Chełmska Góra (Koszalin)-Święta Góra Polanowska oraz zakończono budowę franciszkańskiej pustelni, której architektura nawiązuje do tradycyjnego niegdyś drewnianego budownictwa z Południowych Kaszub.

Warblewska Góra (170 m n.p.m.) - zwana dawniej "Wielkim Widokiem" , jedno z najwyższych wzniesień w pobliżu miasta, na którym dawniej znajdowały się restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. na zachodnim stoku wybudowano nieistniejący już wyciąg narciarski. Obecnie w miejscu tym planowana jest budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku z platformą widokową, wyciągiem i całoroczną rynną saneczkową.


Atrakcje turystyczne gminy Polanów

CETUŃ - miejscowość położona 6 km na południe od Polanowa. Pierwotnie majątek rycerski, odnotowany w roku 1456. Zachował się eklektyczny zespół pałacowo-parkowy z XIX w., dziś ośrodek opieki społecznej.

GARBNO - wieś przy trasie z Nacławia do Cetunia, z odnowionym szachulcowym kościołem św. Antoniego (XVIII w.). Wewnątrz zabytkowy witraż i dzwon z roku 1684. Tu swą siedzibę ma Strażnica Przyrody KŁ "Oręż".

KOŚCIERNICA - wieś przy drodze do Koszalina. W XV stuleciu powstał kościół MB Królowej Polski, przebud. w XVIII i XIX wieku. Zachowały się gotyckie mury i oszkarpowania wyodrębnionej wieży. Wewnątrz witraże oraz zabytkowa chrzcielnica, obok zaś żeliwna naziemna dzwonnica z barokowym dzwonem.

KRĄG - dawna posiadłość rycerska rodziny Podewilsów, leżąca przy drodze do Sławna. Zespół zamkowo-parkowy powstał w początkach XV wieku, później wielokrotnie był przebudowywany a w roku 1580 rozebrano go do fundamentów i odbudowano w stylu renesansowym. Formą nawiązuje do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W roku 1890 powstało skrzydło od strony zachodniej. Przed wojną ze względu na ogrody kwiatowe zwany był Kwiatowym Pałacem. Od roku 1996 ekskluzywny hotel "Podewils". W parku zachowała się XVI-wieczna kaplica zamkowa Podewilsów z barokowym wystrojem.

NACŁAW - wieś przy szosie do Koszalina. Wzdłuż drogi pomiędzy Jacinkami a Nacławiem pobocza obsadzone są 430 bukami około 200-letnimi. Jest to jedyna w Polsce aleja bukowa prawnie chroniona. We wsi znajduje się eklektyczny pałac rodziny von Sendenów, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku oraz rozległy park dworski.

REKOWO - mała rolnicza wieś położona w południowo zachodniej części gminy, przy drodze z Nacławia do Mostowa. Od kilku lat Rekowo stanowi centrum lokalnej agroturystyki. Wieś otaczają lasy Puszczy Koszalińskiej, w pobliżu leży rybne jezioro Nicemino. Przy pobliskiej leśniczówce Osetno w 2005 roku otwarto Park Leśników im. Jana Łobodźca.

RZECZYCA - osada położona przy drodze do Miastka, dawny majątek Lettowów. W dawnym folwarku Rzeczyca Mała zachowany dwór z połowy XIX wieku, pełniący funkcję myśliwskiej leśniczówki Nadleśnictwa Polanów.

WIELIN - osada położona przy trasie do Kępic, nad Jeziorem Trzcińskim. W średniowieczu własność Natzmerów. W roku 1698 wybudowano istniejący szachulcowy kościół pw. Chrystusa Króla, o bogatym barokowym wyposażeniu. Nad drzwiami do zakrystii kościoła widnieje kartusz herbowy dawnych właścicieli Wielina. We wsi znajduje się też interesujący XVIII-wieczny klasycystyczny pałac i niestrzeżone kąpielisko.

WIETRZNO - dawny majątek, 7 km na południe od Polanowa, przy drodze do Cybulina i Chocimina, z neobarokowym zespołem pałacowo-folwarcznym z przełomu XIX i XX wieku. W roku 2001, po kompleksowej renowacji pałac stał się własnością prywatną. Przy drodze dojazdowej do pałacu i w okolicznym lesie rosną pomnikowe dęby i buki.

ŻYDOWO - duża wieś leżąca przy drodze do Bobolic. Majątek rycerski lokowany w XV stuleciu i znajdujący się do roku 1932 nieprzerwanie w rękach rodziny Woedtke. W początkach XVIII stulecia wybudowano tu zachowany do dziś szachulcowy kościół parafialny. W okresie międzywojennym nad jez. Kwiecko założono całoroczną szkółkę szybowcową, w której do czasu otworzenia przez hitlerowców Luftwaffe szkolili się niemieccy piloci. W latach 60. w jej pobliżu wybudowano elektrownię szczytowo-pompową, wykorzystującą 80-metrową różnicę poziomów między Jeziorem Kamiennym a Kwiecko. Oba zbiorniki połączono otwartym kanałem oraz ciągiem wielkośrednicowych rur. Z krawędzi wzgórza nad jez. Kwiecko (dojście wzdłuż kanału) rozpościera się wspaniała panorama doliny Radwi. Przy północno-zachodnim krańcu jeziora Kwiecko znajduje się grodzisko z IX-X wieku.
Autor dokumentu: Krzysztof Szypulski
Cofnij Drukuj