Polanów On-line Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Dołącz do nas na facebooku Obserwuj nas w Google Plus Dołącz do nas na twitterze Dołącz do nas na YouTube Kanały RSS Kontakt z nami
poniedziałek, 18 czerwca 2018 r. 169 dzień roku
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Urzędu Miejskiego w Polanowie
Gminny System Powiadamiania
Gminny Portal Mapowy
RCL - Rządowe Centrum Legislacji
Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego
Pojedynczy Punkt Kontaktowy
CEIDG
Narodowe Siły Rezerwowe
Archiwum wiadomości
W Polanowie znani w bajkach zakochani
Środa, 23 listopada 2016 (08:15:42)

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE JEST OBCA NASZYM PRZEDSZKOLAKOM

"Tolerancja to idea, której dziś potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek dotąd. To ona uczy nas szacunku dla różnorodności kulturowej, różnych modeli życia i sposobów wyrażania naszego człowieczeństwa. (…) Tolerancja to nie bierna, cicha akceptacja odmienności, lecz zasadniczy warunek poszanowania podstawowych praw człowieka. To stałe zaangażowanie w dialog, pomimo wszelkich trudności, przeszkód i braku zrozumienia. To wezwanie do przeciwstawienia się uprzedzeniom i obecnym powszechnie stereotypom.(…)"

Dyrektor Generalna UNESCO16 listopada obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji, w związku z tym do Przedszkola Gminnego w Polanowie  zaprosiliśmy szczególnego gościa - Jolantę Nartowską.    Pani Jola jest autorką bajki terapeutycznej "O słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce", dlatego zgodziła się odwiedzić nasze przedszkole i przeczytać swoją bajkę w ramach akcji "W Polanowie znani w bajkach zakochani". Autorka bajki jest absolwentką studiów pedagogicznych o specjalnościach pedagogika opiekuńczo - wychowawcza oraz pedagogika rewalidacyjna z wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. Pani Jola także jest niepełnosprawna ruchowo. Ze względu na to, problemy związane z niepełnosprawnością są jej dobrze znane i bardzo bliskie.  
Rozpoczynając czytanie bajki, pani Jola pokazała dzieciom, że jej noga także jest krótsza, przez co ma problem z poruszaniem się.  Bajka poruszała temat niepełnosprawności, jej akceptacji i tolerancji w środowisku dzieci i dorosłych.
Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowiadania o Słoniku Bartusiu, który żył ze swoją rodziną w Afryce. Bartuś był słoniątkiem, który miał krótszą nóżkę i bardzo bał się przedszkola. Najbardziej obawiał się tego, jak inne zwierzątka w przedszkolu zareagują na jego krótszą nóżkę. Mama wytłumaczyła mu, że nie wszyscy na świecie są tacy sami. Jednak ludzie boją się tego, co jest inne. Pani w przedszkolu zaproponowała, aby Bartuś opowiedział innym przedszkolakom o  swojej nóżce i wtedy na pewno zwierzątka nie będą się już jej bały. Bartuś tak zrobił i od tamtej pory miał  wielu kolegów, z którymi wspaniale spędzał czas.
Bajka miała na celu pokazać dzieciom, że chociaż spotykamy ludzi innych niż my, np. osoby, które mają okulary, inny kolor skóry, jeżdżą na wózku itp., z nimi również możemy razem  dobrze się bawić, a nawet mieć wśród nich wspaniałych przyjaciół.
Po przeczytaniu, autorka zapytała dzieci, czy podobała się im bajka? Na to przedszkolaki odpowiedziały chórem, że tak….!  Następnie poprosiła, aby wszystkie dzieci popatrzyły na swoje dłonie, a po chwili pokazała swoje i zapytała, czym się różnią. Dzieci zauważyły, że pani Jola ma u jednej ręki krótszego paluszka.  Dzieci mogły podejść i zobaczyć, a nawet przywitać się z panią Jolą i jej krótszym paluszkiem.
Na koniec spotkania, tradycją naszej akcji jest, że zaproszony gość składa własnoręczny podpis i odcisk dłoni na naszej tablicy pamiątkowej.
Pani dyrektor przedszkola, Elżbieta Sekuła, w imieniu wszystkich pracowników, podziękowała  pani Joli Nartowskiej za przeczytanie swojej bajki oraz za pokazanie problemów, z jakimi na co dzień  borykają się zarówno dzieci, jak i dorośli. W imieniu wszystkich przedszkolaków Lenka z grupy "Zajączki" przekazała na ręce pani Joli symbolicznego kwiatka i podziękowanie.
Było to bardzo miłe i ciekawe spotkanie, które nauczyło nas bardzo wiele. Dziękujemy!
 

Autor zdjęć: Przedszkole w Polanowie
Cofnij Drukuj RSS - Wiadomości