Polanów On-line Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Dołącz do nas na facebooku Obserwuj nas w Google Plus Dołącz do nas na twitterze Dołącz do nas na YouTube Kanały RSS Kontakt z nami
środa, 26 września 2018 r. 269 dzień roku
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Urzędu Miejskiego w Polanowie
Gminny System Powiadamiania
Gminny Portal Mapowy
RCL - Rządowe Centrum Legislacji
Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego
Pojedynczy Punkt Kontaktowy
CEIDG
Narodowe Siły Rezerwowe
Archiwum wiadomości
Gościnna elektrownia Żydowo
Czwartek, 01 czerwca 2017 (15:10:19)
Co łączy elektryków, wędkarzy, motocyklistów, leśników - dorosłych i dzieci? Mieli okazję spotkać się w rodzinnej atmosferze podczas Dni Otwartych Elektrowni Żydowo. W przepięknej okolicy, w słonecznej pogodzie spędzili relaksowo i poznawczo majowy weekend. Z bliska, od środka można było zobaczyć unikatową elektrownię szczytowo-pompową, a w mobilnej mini elektrowni można było poznać metody wykorzystania przyrody do wytwarzania prądu. Wędkarze mieli okazję wyłowić z jezior piękne sztuki.
 
W dniach 26-27 maja br. lider Segmentu Wytwarzania Grupy Energa otworzył podwoje jednej z nielicznych, unikatowych w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej - ESP Żydowo.


Lustra jezior: prąd z 82 m różnicy
W piątek, 26 maja Energa Wytwarzanie SA gościła uczniów i nauczycieli szkół z Gminy Polanów oraz gmin ościennych. Podczas Dni Otwartych Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żydowie wspólnie obchodzono Dzień Dziecka.
Zorganizowane grupy szkolne miały możliwość zobaczyć od środka jedyną w Polsce elektrownię szczytowo-pompową. Elektrownia w Żydowie jest ewenementem w polskiej energetyce. Została usytuowana pomiędzy dwoma naturalnymi jeziorami na Pomorzu, różnica poziomów pomiędzy nimi sięga aż 82 m. Takie położenie zostało wykorzystane przez energetyków do wytwarzania prądu. Zwiedzanie z przewodnikiem - wykwalifikowanym pracownikiem elektrowni - zajęło każdej grupie ok. 40 minut. Były to niezwykłe, ciekawe plenerowe lekcje przyrody, techniki dla ponad 300 uczniów szkół podstawowych z Białego Boru, Bobolic, Bukowa, Kurowa, Polanowa i Miastka.
Odwiedzający elektrownię mieli okazję poznać tajemnice energetyki - jak powstaje prąd elektryczny.
Na unikatowym, mobilnym stanowisku edukacyjnym mini elektrowni można było doświadczyć, w jaki sposób odnawialne i konwencjonalne źródła służą do wytwarzania energii elektrycznej, jak technika wykorzystuje do celów użytkowych, powtarzalne procesy przyrodnicze, naturalne źródła - wodę, promienie słoneczne.
 
Atrakcje - nie tylko dla najmłodszych
Atrakcją dla zwiedzających było stanowisko edukacyjne przygotowane przez Energa Wytwarzanie. Dzięki interaktywnym eksponatom zaprezentowano dzieciom i dorosłym praktyczną wiedzę z zakresu wytwarzania energii (elektrycznej i cieplnej) - z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł. Stanowisko wyposażone jest m.in. w cztery mobilne instalacje mini elektrowni: wodnej, wiatrowej, słonecznej i węglowej.
Oprócz działań edukacyjnych przygotowano dla dzieci, z okazji ich radosnego święta, wiele atrakcji, m.in. aktywności plastyczno-artystyczne oraz konkursy i quizy z nagrodami. Radość z gigantycznych baniek, brokatowych tatuaży i zmiennokształtnych balonów nie miała końca.
Piękna pogoda przyczyniła się do wysokiej frekwencji także w sobotę, 27 maja. Obiekty elektrowni Żydowo odwiedziło kolejnych 400 zwiedzających - dzieci i dorosłych. Goście zaczęli pojawiać się już przed godziną 10. Wśród zwiedzających znaleźli się najbliżsi sąsiedzi elektrowni - mieszkańcy gminy Polanów, ale także goście z całego Pomorza - od Szczecina po Gdańsk. Na majówkę, w przepiękne okolice Pomorza Zachodniego przyjechali pracownicy ze spółek Grupy Energa, energetycy - specjaliści z branży (m.in. z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich), a także leśnicy i motocykliści.
 
Majówka wędkarska
Energa Wytwarzanie była partnerem merytorycznym Wielkiej Rodzinnej Majówki Wędkarskiej zorganizowanej w dniach 27-28 maja przez Koło Wędkarskie Rokosowo - Jedliny wraz ze Starostwem Koszalińskim. Wędkarze brali udział w zawodach, a wolnych chwilach, wraz z rodzinami, zwiedzali także obiekty elektrowni.
Zawody wędkarskie zorganizowano na jeziorach Kwiecko i Kamienne, które stanowią dolny i górny zbiornik elektrowni. Oprócz zmagań konkursowych, którym kibicowali zwiedzający elektrownię, goście mogli obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego oraz zapoznać się ze specyfiką pracy płetwonurków.
 
Można zwiedzać
Energa Wytwarzanie SA udostępnia swoje obiekty (elektrownie) zwiedzającym nie tylko podczas dni otwartych. Większość elektrowni można nieodpłatnie zwiedzać cały rok, w dni robocze. Szczegółowe zasady znajdują się na stronie: www.energa-wytwarzanie.pl.
 
*  *  *
Elektrownia  Szczytowo-Pompowa w Żydowie została wybudowana w 1971 r., jako pierwsza tego typu w Polsce i jako jedyna pomiędzy dwoma naturalnymi jeziorami odległymi od siebie o ok. 1,5 km. Różnica poziomów pomiędzy zbiornikami sięga aż 82 m. Pełni rolę szczytowego źródła energii w przypadku nagłego lub wysokiego zapotrzebowania na nią w systemie energetycznym i stanowi naturalny magazyn energii.  Moc zainstalowana elektrowni to ok. 167 MW, na które składa się praca trzech turbozespołów z turbinami Francisa i generatorami Skoda Pilzno.
Link: ENERGA Wytwarzanie ESP Żydowo
Cofnij Drukuj RSS - Wiadomości