Polanów On-line Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Dołącz do nas na facebooku Obserwuj nas w Google Plus Dołącz do nas na twitterze Dołącz do nas na YouTube Kanały RSS Kontakt z nami
niedziela, 20 stycznia 2019 r. 20 dzień roku
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Urzędu Miejskiego w Polanowie
Gminny System Powiadamiania
Gminny Portal Mapowy
RCL - Rządowe Centrum Legislacji
Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego
Pojedynczy Punkt Kontaktowy
CEIDG
Narodowe Siły Rezerwowe
Archiwum wiadomości
„Ocalić od zapomnienia – Lapidarium w Żydowie”
Wtorek, 14 sierpnia 2018 (14:13:41)

Mieszkańcy Żydowa podjęli się nowej inicjatywy, w ramach której już od kilku tygodni trwają prace porządkowe na terenie nieczynnego od czasów II wojny światowej, zapomnianego cmentarza ewangelickiego. Już wkrótce powstanie tu lapidarium. Realizatorzy planują uporządkowanie i zgromadzenie wszystkich elementów starej nekropolii w jednym miejscu, z postawieniem symbolicznej tablicy pamiątkowej z inskrypcją w języku polskim i niemieckim.
Będzie to miejsce pamięci, w którym połączy się historia obecnych i byłych mieszkańców Żydowa, ogólnodostępne zarówno dla Żydowian, gości, turystów, ale przede wszystkim dla potomków poprzednich mieszkańców, aby mogli tam zapalić symboliczny znicz lub złożyć wieniec kwiatów.
To również forma przywrócenia pamięci o historii samej miejscowości przez wyeksponowanie pamiątek, jakie zachowały się w postaci pięknie rzeźbionych nagrobków pochodzących z XIX i początków XX w. Podjęte działania pozytywnie wpłyną na uatrakcyjnienie przestrzeni publicznej - wykarczowane zarośla nie będą już straszyć, a powstały w miejscu wycinki, dobrze zagospodarowany i utrzymany plac z wydzielonym miejscem na lapidarium, zaliczy się do pozytywnych mierników atrakcyjności wsi.

Projekt pn.: "Ocalić od zapomnienia - Lapidarium w Żydowie" dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację nauka dla Środowiska w Koszalinie.Cofnij Drukuj RSS - Wiadomości